POSTURI VACANTE ÎN ANUL ȘCOLAR 2020-2021

• LIMBA LATINĂ: 2 ore
  • LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ : 19 ore
  • MATEMATICA: 20 ore

Pentru condiții specifice click aici.

Director,                                       Secretar,
Prof. Antoci Georgiana-Livia      Ec. Onofraș Maria

Admitere clasa pregătitoare - an școlar 2020-2021

În atenţia părinţilor!

¨ Şcoala Gimnazială „Elena Cuza„ Iaşi face cunoscut că înscrierea în clasa pregătitoare (3 clase) pentru anul şcolar 2020-2021 se face în 2 etape succesive, conform Anexei nr.1 la Ordinul MEC nr. 3277/17.02.2020, pentru aprobarea Calendarului şi a Metodologiei de înscriere a copiilor în învăţământul primar, după cum urmează:

@ Etapa 1 (04.03.2020-23.03.2020) - vor fi înscrişi copiii care îndeplinesc cerinţele prevăzute de metodologia în vigoare, pe baza cererilor completate de către părinţii sau tutorii acestora;

@ Etapa 2 (23.04.2020-30.04.2020) – sunt înscrişi copiii care au solicitat înscrierea la o altă şcoală decât şcoala de circumscripţie, dar nu au fost înmatriculați din lipsă de locuri sau cei care nu au participat la prima etapă de înscriere.

¨ Relaţii suplimentare despre Metodologia care cuprinde detalii cu privire la clasa pregătitoare pot fi obţinute de la secretariatul şcolii – telefon 0232-250210 sau de pe site-ul şcolii (www.elenacuza.ro).

Intervalul orar de înscriere conform etapelor:

¨de luni până joi între orele 800-1800 și vineri între orele 800-1700

¨Dosarul de înscriere va cuprinde:

-  cerere tip de înscriere eliberată de unitatea noastră şcolară;

-         copie după certificatul de naştere al copilului ( şi originalul);

-         copii BI /CI ale părinţilor (şi originalele);

-         avizul medicului de familie care să cuprindă vaccinările;

-         părinții divorțați depun la înscriere o copie a hotărârii judecătorești definitive din care rezultă modul în care se exercită autoritatea părintească și unde a fost stabilită locuința minorului;

-         avizul dezvoltării psihosomatice, pentru copiii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie -31 decembrie 2020.

Afişat astăzi, 25 februarie 2020

Director,

Prof. Antoci Georgiana-Livia

Activităţi preventive organizate de Poliţia Locală în şcolile din Iaşi

Poliţiştii locali au continuat activităţile de prevenire în unităţile de învăţământ, ocazie cu care, în data de 08.10.2019, s-a acţionat la Şcoala Gimnazială “Elena Cuza”, unde 60 de elevi au fost informaţi cu privire la regulile de circulaţie pe care trebuie să le respecte atunci când sunt pietoni, dar şi cum pot gestiona anumite situaţii cu care se confruntă. Temele au fost abordate într-un mod interactiv, adecvat nivelului copiilor.

Instituţia din subordinea municipalităţii care se ocupă de ordinea şi liniştea publică a pus un nou număr la dispoziţia cetăţenilor. Astfel, ieşenii pot sesiza aspecte ce intră în competenţa Poliţiei Locale la 0232/234.047. Aici, cetăţenii pot sesiza nereguli ce ţin de deranjarea ordinei publice, nerespectarea normelor de curăţenie sau aspecte ce ţin ce siguranţa circulaţiei rutiere, dar şi alte nereguli.

Observaţii:

- Articol publicat de Buna Ziua Iasi

apel gratuit pentru informații referitoare la înscrierea copiilor în clasa pregătitoare în anul școlar 2020-2021

Numărul de TelVerde va fi disponibil în perioada examenelor naționale.