Activităţi preventive organizate de Poliţia Locală în şcolile din Iaşi

Poliţiştii locali au continuat activităţile de prevenire în unităţile de învăţământ, ocazie cu care, în data de 08.10.2019, s-a acţionat la Şcoala Gimnazială “Elena Cuza”, unde 60 de elevi au fost informaţi cu privire la regulile de circulaţie pe care trebuie să le respecte atunci când sunt pietoni, dar şi cum pot gestiona anumite situaţii cu care se confruntă. Temele au fost abordate într-un mod interactiv, adecvat nivelului copiilor.

Instituţia din subordinea municipalităţii care se ocupă de ordinea şi liniştea publică a pus un nou număr la dispoziţia cetăţenilor. Astfel, ieşenii pot sesiza aspecte ce intră în competenţa Poliţiei Locale la 0232/234.047. Aici, cetăţenii pot sesiza nereguli ce ţin de deranjarea ordinei publice, nerespectarea normelor de curăţenie sau aspecte ce ţin ce siguranţa circulaţiei rutiere, dar şi alte nereguli.

Observaţii:

- Articol publicat de Buna Ziua Iasi

apel gratuit pentru informații referitoare la înscrierea copiilor în clasa pregătitoare în anul școlar 2019-2020

Numărul de TelVerde va fi disponibil în perioada examenelor naționale.